XXXIII. Letní škola klasických studií: Cestování v antice a středověku: Proměny společnosti, globalizace a ekologické výzvy (Benediktinské opatství Broumov, 29. 6. – 2. 7. 2025) 

Letní škola, pořádaná ve spolupráci Kabinetu pro klasická studia FLÚ AV ČR a Ústavu klasických studií FF MU, se zaměří na fenomén cestování v antice a ve středověku, jeho vliv na formování a stratifikaci společnosti, rozvoj kulturní výměny a rané formy globalizace. Účastníci budou mít příležitost zkoumat, jakým způsobem obchod, vojenství, diplomacie nebo náboženské poutě nejen spojovaly vzdálené regiony, ale také transformovaly politické, ekonomické a kulturní struktury tehdejšího světa. Zároveň bude zohledněn environmentální kontext: jaké ekologické výzvy cestování přinášelo a jaký dopad mělo na tehdejší krajinu a infrastrukturu. Tím vším se budeme zabývat skrze reflexi fenoménu cestování v dobových literárních pramenech, ale také na příkladu archeologických poznatků a s využitím interdisciplinárních přístupů. 

Konkrétní program přednášek bude upřesněn. Kromě odborných přednášek a seminářů bude jeho součástí exkurze do nedalekého polského poutního místa Wambierzyce. Zájemci budou mít také možnost zvolit si několik seminářů vedených v mluvené latině či se zúčastnit didaktické diskuse k nové učebnici latiny Homo Romanus

Plakát ke stažení zde.

Program a anotace přednášek budou zveřejněny zde.


Organizační informace

Kdy: 29. 6. – 2. 7. 2025 

Kde: Benediktinské opatství Broumov, Klášterní 1, Broumov 

Školné:

  • 2900,- Kč pracující
  • 1900,- Kč studenti a důchodci

Registrační poplatek zahrnuje účast na programu konference, organizaci LŠ a drobné občerstvení během přestávek.

Registrační poplatek je nutné uhradit v e-shopu FLÚ, pracující a studenti a důchodci.

Ubytování: Ubytování je možné ve dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích přímo v areálu Benediktinského opatství Broumov v tzv.  Domě hostů. Pro rezervaci místa pište na konference@klasterbroumov.cz s heslem „Letní škola klasických studií 2025“. Kapacita lůžek je omezená, proto vás prosíme, pokud to bude možné, abyste pokoje obsazovali ideálně po skupinkách (2 nebo 4 osob), případně uvedli, zda jste ochotní sdílet pokoj s někým dalším. Upozorňujeme, že ubytování není součástí registračního poplatku.

Závazná přihláška: Závazná přihláška ke stažení ve formátu .docx, ve formátu .pdf. Vyplněnou přihlášku zašlete nejpozději do 13. června 2025 na e-emailovou adresu lsks@ics.cas.cz.

Stornovací poplatky: V případě zrušení závazné přihlášky po 20. 6. 2025 bude účtován storno poplatek ve výši 50% z celkové částky. V případě zrušení závazné přihlášky po 27. 6. 2025 činí stornovací poplatek 100% z celkové částky.

 

Obecné informace

Letní škola klasických studií poskytuje specializované přednášky na téma antiky a její recepce v oborech, jako je klasická, středověká a humanistická filologie, klasická archeologie, české a světové dějiny, teatrologie, dějiny umění, filosofie a další spřízněné obory. Tyto přednášky jsou doplněny četbou antických i pozdějších textů v latině a řečtině a dopoledními bloky, v nichž se kombinací nejrůznějších prostředků (sledování filmu, diskuze nad textem, hudební workshop apod.) účastníci seznamují s komplexnějším tématem (např. středověké kanonické hodinky nebo antická inspirace v Sokole). Recepce antiky je sledována od prvních „renesancí“ v antice přes středověk, raný novověk až po dobu moderní. Od roku 1998 je Letní škola vždy zaměřena na konkrétní téma. Na letní škole přednášejí nejen pracovníci Kabinetu pro klasická studia, nýbrž i další renomovaní specialisté z jiných odborných a vědeckých pracovišť.

Cílová skupina
Přednášky vhodně doplňují univerzitní výuku ve výše vyjmenovaných oborech humanitních (latina, řečtina, český jazyk, dějepis, občanská nauka, výtvarná výchova, hudební výchova atd.), ale i v oborech přírodovědných a lékařských (nejen v dějinách příslušného oboru, nýbrž i porozumění tvorbě latinského názvosloví); studenti si po domluvě s organizátory mohou na své katedře / ústavu zapsat LŠKS jako volitelný předmět. Přednášky také doplňují kvalifikaci učitelů vyjmenovaných předmětů a oborů, kteří výzvu celoživotního vzdělávání přijali za svou. Další cílovou skupinou jsou ti vědečtí a odborní pracovníci, kteří chtějí vykročit za hranice své úzké specializace.

Doba konání a trvání
Letní škola se koná vždy na začátku července, resp. na konci června každého roku, počínaje prvním dnem školních prázdnin. Trvá 4–5 dnů, podle šíře daného tématu.

Struktura LŠKS
V dopoledních hodinách probíhá multimediální bloková výuka. V odpoledních hodinách se konají přednášky na aktuální téma daného oboru, aby se posluchači co nejvíce dozvěděli o problémech výzkumu a nejnovějších výsledcích, doplněné četbou antických i pozdějších pramenů v originále. Večerní hodiny jsou vyhrazeny latinskému a řeckému divadelnímu představení, besedám, semináři, společenskému posezení, apod. Letní školy jsou zakončovány společnou exkurzí, jež souzní s vyhlášeným tématem.

Účastníci obdrží osvědčení* o absolvování kurzů Letní školy.

*V souvislosti s novelou zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, již programy průběžného vzdělávání zaměřené na prohlubování odborné kvalifikace nemohou získat akreditaci MŠMT. Možnost proplácení neakreditovaných kurzů závisí na konkrétní domluvě se zaměstnavatelem.