Oddělení biblických studií

Badatelské zaměření

Oddělení biblických studií KKS se zabývá historickými, filologickými, filosofickými a teologickými otázkami souvisejícími s Biblí a jejím působením v evropské kultuře. Pracovníci oddělení se soustředí především na tři oblasti bádání: Bible a helénistický starověk; Bible a raná křesťanská literatura a Bible v českých zemích.

 

Řešené projekty

Týmové projekty

KNIHOVNA RANÉ KŘESŤANSKÉ LITERATURY

Rané křesťanské spisy (obvykle pojednávané v úvodních oddílech patristiky) se rozlišují na spisy apokryfní, spisy apologetické, spisy apoštolských otců a spisy církevních otců; hranice mezi nimi mohou být ovšem plynulé a nekryjí se s hranicemi žánrů. V druhé polovině 20. století, kdy byly u nás společenské vědy podřízeny téměř nepřetržité ideologické státní kontrole, stály tyto spisy v pozadí a větší pozornosti se jim dostávalo jen v církevních kruzích. Pracovníci oddělení je ve spolupráci s Centrem biblických studií zpřístupňují širší české veřejnosti (některé z nich poprvé) v moderních překladech z řečtiny, latiny i dalších jazyků a s odborným komentářem zaměřeným zejména na jejich kontext v soudobé antické literatuře. Texty vycházejí v řadě Knihovna rané křesťanské literatury nakladatelství Vyšehrad, příp. v řadě Knihovna raně křesťanské tradice nakladatelství OIKOYMENH, kterou řídí dr. Petr Kitzler (od roku 2019 s dr. Janou Plátovou).

 

MANUÁLNÍK JANA AMOSE KOMENSKÉHO

Málo známá biblická parafráze, kterou z kralického překladu sestavil biskup Jednoty bratrské, dnes známější spíše díky svým pedagogickým spisům. Plánovaným výstupem projektu, do něhož jsou zapojeni dr. J. Beneš a dr. J. Dus, je komentovaná edice, která vyjde v knižní řadě Dílo Jana Amose Komenského na půdě Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ a ve spolupráci s ním.


Individuální projekty

LISTY IGNÁCE ANTIOCHIJSKÉHO VE DVOU VERZÍCH. Standardní sbírka sedmi autentických listů Ignáce Antiochijského (2. stol.) byla později neznámým autorem rozšířena  a obohacena o samostatné exegetické a dogmatické důrazy (tzv. delší verze z 4. stol.). Plánovaným výstupem projektu jsou dílčí srovnávací studie s trvalým ohledem na Písmo jako citační základnu ignatian, výhledově pak souhrnné synoptické vydání obou verzí. Řešitel: Mgr. Jan A. Dus, Th.D.

SIBYLLINY VĚŠTBY. Rozsáhlá sbírka židovsko-křesťanských věšteb v řeckém hexametru, která byla vícekrát redigována v průběhu 4.–7. století, obsahuje řadu starších tradic a odkazů na Písmo i antickou mytologii. Výhledovým výstupem je komentovaný překlad (do češtiny dosud nepřeložených) posledních čtyř knih (XI–XIV). Řešitel: Mgr. Jan A. Dus, Th.D.

TERTULLIANOVA TEOLOGICKÁ ANTROPOLOGIE A JEHO NAUKA O DUŠI. Tertullianus z Kartága (poč. 3. stol.), jeden z prvních latinsky píšících křesťanských autorů, je mj. autorem nejstaršího zachovaného křesťanského pojednání O duši (De anima). Hlavního cíle projektu bylo dosaženo vydáním českého komentovaného překladu tohoto rozsáhlého díla (viz níže bibliografie), ve výhledu jsou dílčí odborné studie. Řešitel: PhDr. Petr Kitzler, Ph.D., DSc.

ŠALOMOUN V PARABIBLICKÉ A MAGICKÉ TRADICI POZDNÍ ANTIKY
K židovskému králi Šalomounovi se váže bohatá parabiblická tradice, jež je dochována jak v literárních pramenech, tak v četných archeologických nálezech. Hlavními cíli projektu je pořízení prvního českého komentovaného překladu díla Testamentum Salomonis a vydání rozsáhlého katalogu pozdně antických a raně byzantských amuletů nesoucích jeho jméno.
Řešitel: doc. Mgr. et Mgr. Juraj Franek, Ph.D.

 

Databáze

Rozpracovaný přehled českých překladů tzv. novozákonních apokryfů usiluje o sjednocení nomenklatury na základě normativní příručky Clavis Apocryphorum Novi Testamenti (nakl. Brepols). Více informací zde.

 

Zapojení oddělení do Strategie AV 21

Detailní informace jsou dostupné na stránce věnované Strategii AV21.

  • Interdisciplinární přístupy ke zkoumání proměnlivých tradic raně křesťanské apokryfní literatury (Řešitel: Mgr. David Cielontko, Ph.D., 2024)
  • Tradice o Ježíšově dětství podle Pseudo-Tomášova evangelia dětství (Řešitel: Mgr. David Cielontko, Ph.D., 2023)
  • Dějiny raného křesťanství jako historická paměť (Řešitel: Mgr. David Cielontko, 2020)
  • Encyklopedie helénismu, posthelénismu a raného křesťanství (Řešitelé: Mgr. Bc. Radka Fialová, Ph.D.,  Doc. Mgr. Jiří Hoblík, Ph.D., 2019)

Pedagogická činnost

Pracovníci oddělení se pravidelně účastní výuky na různých vysokých školách v ČR, např. na ETF UK Praha (dr. Jan A. Dus, dr. David Cielontko) či na FF MU Brno (doc. Juraj Franek).

 

Dokončené projekty a vybrané významné publikace

Projekty

PŘENOS A TRANSFORMACE IDEJÍ: HELÉNISMUS, RANÝ JUDAISMUS A RANÉ KŘESŤANSTVÍ (2019-2021, hlavní řešitel: doc. Mgr. Jiří Hoblík, Th.D., číslo grantu GA ČR 19-02741S). Hlavním výstupem rozsíhlého interdisciplinárního projektu, který se pokusil objasnit proces formování raného křesťanství v návaznosti na raný (helenizovaný) judaismus i v jeho souběžném vymezování vůči němu, jsou kromě řady studií kolektivní monografie vydaná v nakl. De Gruyter Hellenism, Early Judaism, and Early Christianity a česká monografie Helénismus, raný judaismus a rané křesťanství. Kapitoly z encyklopedie vydaná v nakladatelství Filosofia.

NOVÝ ZÁKON 1601: VRCHOL BIBLICKÉ PRÁCE V JEDNOTĚ BRATRSKÉ (2018–2023, hlavní řešitel: PhDr. Robert Dittmann, Ph.D., spolupracovníci z KKS: Jan A. Dus, Vojtěch Pelc, číslo grantu GA ČR 18-07309S [FF UK]). Hlavním výstupem projektu jsou dvě publikace – edice a monografie – věnované Novému zákonu z r. 1601: Kritická edice s variantami bratrských vydání z let 1564 až 1613, a Vrchol biblické práce v jednotě bratrské (viz níže v bibliografii).

CENTRUM EXCELENCE „HISTORIE A INTERPRETACE BIBLE“ (2012–2018, GA ČR P401/12/G168). V tomto rozsáhlém projektu GA ČR spojilo své síly pět institucí a několik desítek odborníků (podrobněji zde). Za Oddělení biblických studií se na grantu podíleli doc. Josef Bartoň, dr. Jiří Beneš, dr. Robert Dittmann, dr. Jan A. Dus, mgr. Radka Fialová, doc. Jiří Hoblík a dr. Petr Kitzler.

 

Vybrané publikace

KNIŽNÍ PUBLIKACE (od 2020)

  • Dus, Jan A., List Judův, Druhý list Petrův, Praha: Centrum biblických studií AV ČR a UK v Praze ve spolupráci s Českou biblickou společností 2023 (Český ekumenický komentář k Novému zákonu, 20), 275 s., ISBN 978-80-7545-115-6.
  • Fialová, Radka – Hoblík, Jiří – Kitzler, Petr (eds.), Hellenism, Early Judaism, and Early Christianity: Transmission and Transformation of Ideas, Berlin – Boston: Walter De Gruyter 2023 (Arbeiten zur Kirchengeschichte, 155) 243 s., ISBN 978-3-11-079507-3. 
  • Hoblík, Jiří – Fialová, Radka (eds.), Helénismus, raný judaismus a rané křesťanství. Kapitoly z encyklopedie, Praha: Filosofia, 2023, 700 s., ISBN 978-80-7007-761-0.
  • Kitzler, Petr, Tertullianus, O duši (latinsko-české vydání), Praha: Filosofický ústav AV ČR – OIKOYMENH 2023 (Knihovna raně křesťanské tradice, 32), 485 s., ISBN 978-80-7298-623-1.

ODBORNÉ STUDIE (od 2020)

  • Beneš, Jiří, „Friedensstrategien von Comenius mit Rückgriff auf die allgemeine christliche Tradition“, in: Comenius-Jahrbuch 31, 2023, s. 71–85.
  • Cielontko, David, „The Elephant Mosaic Panel in the Huqoq Synagogue. A Reappraisal of the Maccabean Interpretation“, in: Fialová, Radka – Hoblík, Jiří – Kitzler, Petr (eds.), Hellenism, Early Judaism, and Early Christianity: Transmission and Transformation of Ideas, Berlin – Boston: Walter De Gruyter 2023 (Arbeiten zur Kirchengeschichte, 155), s. 179–204.
  • Cielontko, David, „Herodes, Židé a jeho odpůrci“, in: Teologická reflexe 28/2, 2022, s. 170–193.
  • Cielontko, David, „Reputational Construct of Jesus in Celsus’ Aléthés Logos“, in: Eirene. Studia Graeca et Latina 58, 2022, s. 421–453.
  • Cielontko, David, „Spor o Belzebula: analýza jedné synoptické tradice v kritické reflexi“, in: Teologická reflexe 27/1, 2021, s. 64–89.
  • Cielontko, David, „On the Origin of the Archdemon Beelzebul/Beelzebub“, in: Biblica 102/1, 2021, s. 68–77.
  • Dus, Jan A., „Adresáti Judovy epištoly ve výkladech Bratří a Františka Sušila“, in: Ondřej Podavka (ed.), Křesťanská kultura a vzdělanost v českých zemích od středověku po Komenského. Justus et Bonus. Ad honorem Jiří Beneš, Praha: Filosofia 2020, s. 335–348.
  • Fialová, Radka, "Spor o starobylou moudrost. Úvahy o původu křesťanství u raně křesťanských apologetů", in: Cielontko, David – Čapek, Filip (eds.), Kolektivní paměť v bibli a křesťanství. Od teoretických otázek k praktickým aplikacím, Praha: Karolinum 2023, s. 224–240.
  • Franek, Juraj, „,Seal of Solomon‘ on a Bilingual defixio from Carnuntum (Pannonia)“, in: Fialová, Radka – Hoblík, Jiří – Kitzler, Petr (eds.), Hellenism, Early Judaism, and Early Christianity: Transmission and Transformation of Ideas, Berlin – Boston: Walter De Gruyter 2023 (Arbeiten zur Kirchengeschichte, 155), s. 205–222.
  • Hoblík, Jiří, "God's Power and Powers in Philo of Alexandria", in: Fialová, Radka – Hoblík, Jiří – Kitzler, Petr (eds.), Hellenism, Early Judaism, and Early Christianity: Transmission and Transformation of Ideas, Berlin – Boston: Walter De Gruyter 2023 (Arbeiten zur Kirchengeschichte, 155), s. 9–27.
  • Hoblík, Jiří, "Prophetization of Wisdom. Towards the Reception of Isaiah’s Prophecy in the Book of Wisdom", in: Adamantius, 26, 2020, s. 368–375.
  • Hoblík, Jiří, "The Philosophical Concept of Orientation Compared with the History of Religious Orientation in the First Four Centuries of Christianity: An Interdisciplinary Study", in: Communio Viatorum, 62, č. 3, 2020, s. 280–302.
  • Hoblík, Jiří, "Pseudo-Clementine Writings as Evidence of Friendship, Christian Community, and Polemics in the Early Church", in: Acta Universitatis Carolinae. Theologica, 10, č. 2, 2020, s. 27–40.
  • Kitzler, Petr, „Tertullian's Paradise“, in: Lampe, Peter  –  Mader, Heidrun E. (eds.), "Montanism" in the Roman World. The New Prophecy Movement from Historical, Sociological, and Ecclesiological Perspectives. Festschrift for William Tabbernee on the Occasion of His 80th Birthday, Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht 2024 (Novum Testamentum et Orbis Antiquus / Studien zur Umwelt des Neuen Testaments, 132), s. 109–120.